Odběry krve

O odběru krve a rozsahu vyšetření krevních parametrů rozhoduje lékař. Odběr se provádí u sestry v ordinaci nebo v naší partnerské laboratoři, která je v objektu Dětské ordinace MUDr.Veselé. Odběry krve se provádí po-stř.-pá od 6,30 do 8,30 hod. Odběr lze také provést na kterékoliv jiné odběrové stanici a výsledky jsou zaslány do ordinace nebo si je pacient vyzvedne osobně.
Pacient přichází na odběr po 12 hodinovém lačnění. Večeře před tím je jen lehká, bez tučných a těžkých jídel. Pacient nepije večer před odběrem alkohol. Ráno se může napít vody nebo čaje, ale neslazeného. Nesnídá. Ráno před odběrem necvičí. Před vlastním odběrem je vhodné chvíli v klidu posedět v čekárně (5 minut).
Při odběru pacient podle své volby sedí nebo leží na lehátku. Krev je většinou odebrána ze žíly v loketní jamce nebo na hřbetu ruky.
Pokud vyšetření některého krevního parametru vyžaduje zvláštní režim, lékař vás upozorní. Před vyšetřením hormonů štítné žlázy v krvi, pacient který užívá lék tyroxin (Euthyrox, Letrox), jej ráno před náběrem neužije.

 

Odběr moči

Na vyšetření moči se nemusíte objednávat. Stačí si vyzvednout zkumavku u sestry (se žlutým uzávěrem) a přinést vzorek ranní moče sestře do ordinace, nebo do naší partnerské laboratoře v Žamberku či na Galenu.
Ze vzorku první ranní moči se zjišťuje přítomnost krve, bílkoviny, různých krystalů nebo známky infekce. Při odběru není nutný žádný speciální postup.
Vyšetření moči lze provést i orientačně kdykoliv v průběhu dne přímo v ordinaci pomocí diagnostických proužků.
Při potřebě zjistit konkrétního původce močové infekce a jeho citlivost na antibiotika, tzv. vyšetření moči na kultivaci a citlivost, se provádí odběr vzorku moči do sterilní zkumavky (s červeným uzávěrem), kterou získáte v ordinaci. Před odběrem je třeba se omýt, vymočit první porci moči mimo zkumavku a do zkumavky až střední proud moči.Pozor:přelévání moči naprosto znehodnocuje výsledek!!!!!